Romanya Edirne Fahri Konsolosluğu

Romanya Edirne Fahri Konsolosluğu Görev Alanı Nedir?

Edirne ve çevresinde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve 3. ülke vatandaşları, Romanya vize süreçleriyle alakalı işlemlerini Romanya Edirne Fahri Konsolosluğu’ndan yapabilirler.

Romanya Edirne Fahri Konsolosluğunun Görevleri Nedir?

Bursa Edirne Fahri Konsolosluğu, resmi bir kurum olmasının yanı sıra diplomatik yetki sahibi değildir. Türkiye’de ülkesinin menfaatlerini koruyan ve ilerleten, çeşitli resmi süreçleri idame ettiren resmi bir kurumdur. Romanya Edirne Fahri Konsolosluğu’nun görevleri bazı antlaşmalar ve nizamnamelerle tasarlanmıştır. Romanya Edirne Fahri Konsolosluğu’nun en genel amacı ise, Türkiye devleti içerisindeki ticari menfaatlerini korumak, geliştirmek, pasaport yenileme işlemleri, tıbbi, kanuni, eğitim alanında yardım sağlama, ulaşım bulundukları ülkelerin otoriteleri ile iletişim kurma, yurt dışında ölüm, doğum, ayrılık ve dünyevi olaylarla ilgili olmaktır.

Romanya Edirne Fahri Konsolosluğu Tatil Günleri Nedir 2023?

Romanya Edirne Fahri Konsolosluğu, Romanya Devleti'nin 2023 yılı resmi tatilleri haricinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 2023 yılı resmi tatillerinde de hizmet verememektedir. Romanya vizesi için başvuruda bulunmak veya Romanya konsolosluk işlemleri için müracat yapmak isteyen kişilerin bu tarihlere göre seyahatlerini veya işlemlerini organize etmelerine dikkat etmelidirler.

 • 1 Ocak Yılbaşı
 • 24 Ocak Romen Beyliklerinin Birleşimi
 • 7 Nisan Kutsal Cuma
 • 9 Nisan Paskalya
 • 21-23 Nisan Ramazan Bayramı
 • 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
 • 29 Haziran 2Temmuz Kurban Bayramı
 • 15 Temmuz Şehitler ve Demokrasi Günü
 • 28 Ağustos Aziz Meryem’in Göğe Yükselişi Bayramı
 • 30 Ağustos Zafer Bayramı
 • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
 • 30 Kasım Aziz Andrei Bayramı
 • 1 Aralık Romanya Ulusal Günü
 • 25-26 Aralık Noel Tatili
 • 31 Aralık Yılbaşı

Romanya Konsolosluğu Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Romanya’ya seyahat edecek olan kişiler Romanya Edirne Konsolosluğu vize başvurusu, Edirne  Romanya Fahri Konsolosluğu'na şahsen müracaat ile ya da Vize Hizmet Merkezleri ile Seyahat/ Turizm acenteleri aracılığıyla yapılabilir.  

Edirne Romanya vize başvurusunu, Romanya Konsolosluğu tarafından oluşturulan E-VIZA portalı aracılığı ile yapmak mümkündür. 

Romanya Konsolosluğu Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Romanya Vize Başvuru Formu; vize başvuru sahibi tarafından, okunaklı ve eksiksiz olarak; Romanya seyahat nedenine ilişkin sunulan evrakları destekleyici şekilde yanıtlanmalıdır. Romanya Vize Başvuru Formunda kişisel ve pasaport bilgilerin olduğu bölümlerin doldurulması sırasında dikkatli olunmalıdır. Islak imzanın atılması ihmal edilmemelidir.

Romanya Vize Başvuru Formu için tıklayınız

Romanya Edirne Konsolosluğu

Romanya Konsolosluğu Vize Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Romanya Edirne Konsolosluğu vize başvurularında ülkeye yapılacak seyahatin amacının ve şartlarının ifade edildiği bir vize talep dilekçesi ibraz edilmesini istemektedir.  
Romanya Konsolosluğu'na hitaben, antetli kağıda, İngilizce yazılmış; seyahatin amacı, seyahat tarihleri, seyahatin masraflarının nasıl karşılanacağı ve vize süresinin bitiminde ülkeden ayrılma taahhüdü içeriğinde belirtilmelidir.

Romanya Edirne Konsolosluğu Vize Ücreti Ne Kadardır?

Romanya'ya yapılacak olan seyahatinizin türü ve kalış sürenize göre vize ücreti konsolosluk tarafından belirlenmektedir.

Romanya Konsolosluğu Konsolosluk İşlemleri Nasıl Yapılır?

Romanya Konsolosluğu kişisel verileri, vize/seyahat belgesi/diplomatik, hizmet, turistik veya geçici pasaportları vermek amacıyla, noterlik ve nüfus işlemleri için, medeni hal, kişilerin güvenliği, mülklerin/malların izlenmesi için, çeşitli yasal sebeplerden dolayı işleme hakkına sahiptir.

Romanya Konsolosluk İşlemleri Nedir?

Konsolosluk Kaydı
Pasaport Yenileme İşlemi
Doğum, Ölüm ve Evlilik Kaydı
Askerlik Kaydı
Sertifikalar
Belge Tasdiki / Yasallaşması
Cirolar

Edirne Romanya Konsolosluğu Pasaport Yenileme İşlemi Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan Romanya vatandaşları tüm konsolosluk işlemlerini ve süresi dolmak üzere olan pasaportlarını yenileme işlemini Edirne Romanya Konsolosluğu'nda gerçekleştirebilirler.

Edirne Romanya Fahri Konsolosluğu Nerededir?

Duyurular

Pandemi Döneminde Romanya Vizesi

Pandemi Döneminde Romanya Vizesi başvuruları şu şekilde yapılmaktadır; Romanya bordo pasaporta sahip Türk vatandaşlarından vize isteme...
2022-01-26 15:46:43

Romanya İstanbul Konsolosluk vize başvuru saatleri

Romanya İstanbul Konsolosluğu Vize müracaatları için Pazartesi, Perşembe 09.00 / 13.00 saatleri arasında Cuma günleri ise 09.00 / 12.00 sa...
2021-01-13 06:42:38

Romanya Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda hizmet vermeyecek

Türkiye’de hizmet veren Romanya’nın temsilcilikleri Türkiye Cumhuriyeti ve Romanya’nın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötürü ...
2021-01-13 06:41:24

Romanya Konsolosluğu Resmi Tatil Duyurusu

Romanya Başkonsolosluğu ve Romanya Büyükelçiliği’nin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı (P...
2021-01-13 06:39:31
Tüm Duyurular
Edirne Fahri Konsolosluğu