Romanya İzmir Başkonsolosluğu

İzmir Romanya Başkonsolosluğu Görevleri Nedir?

Romanya İzmir Başkonsolosluğu, resmi bir kurum olmasının yanı sıra diplomatik yetki sahibi değildir. Türkiye’de ülkesinin menfaatlerini koruyan ve ilerleten, çeşitli resmi süreçleri idame ettiren resmi bir kurumdur. Romanya İzmir Başkonsolosluğu’nun görevleri bazı antlaşmalar ve nizamnamelerle tasarlanmıştır. Romanya İzmir Başkonsolosluğu’nun en genel amacı ise, Türkiye devleti içerisindeki ticari menfaatlerini korumak, geliştirmek, pasaport yenileme işlemleri, tıbbi, kanuni, eğitim alanında yardım sağlama, ulaşım bulundukları ülkelerin otoriteleri ile iletişim kurma, yurt dışında ölüm, doğum, ayrılık ve dünyevi olaylarla ilgili olmaktır.

Romanya İzmir Başkonsolosluğu Görev Bölgesi Hangi İlleri Kapsar?

Afyon, Aydın, Balıkesir, Burdur, Çanakkale, Denizli, Isparta, İçel, Manisa, Muğla, Uşak, İzmir ve çevresinde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız Romanya vize süreçleriyle alakalı işlemlerini Romanya İzmir Başkonsolosluğu’na yapabilirler.

İzmir Romanya Konsolosluğu Adresi: 1479 Sok., No.9, Alsancak, İzmir

 


İzmir Romanya Başkonsolosluğu 2021 Resmi Tatil Günleri Nedir?

Romanya Konsoloslukları ve Türkiye Temsilcilikleri, Romanya resmi tatillerinin yanı sıra Türkiye resmi tatilleri olan günlerde de hizmet vermemektedir.


Romanya İzmir Konsolosluğu


Romanya Konsolosluğu Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Romanya’ya seyahat edecek olan kişiler Romanya Konsolosluğu vize başvurusunu, İzmir Romanya Başkonsolosluğuna akredite vize başvuru merkezi  ile  aracılığıyla yapabilirler.  

Romanya Konsolosluğu İzmir vize başvurularını Romanya Başkonsolosluğu tarafından oluşturulan E-VIZE portalı aracılığı ile yapmak mümkündür. 

 

Romanya Konsolosluğu Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Romanya Vize Başvuru Formu; vize başvuru sahibi tarafından, okunaklı ve eksiksiz olarak; Romanya seyahat nedenine ilişkin sunulan evrakları destekleyici şekilde yanıtlanmalıdır. Romanya Vize Başvuru Formunda kişisel ve pasaport bilgilerin olduğu bölümlerin doldurulması sırasında dikkatli olunmalıdır. Islak imzanın atılması ihmal edilmemelidir.

Romanya Vize Başvuru Formu için tıklayınız

 

Romanya Konsolosluğu Vize Dilekçe Örneği

Romanya İzmir Başkonsolosluğu'na yapılan vize başvurularında ülkeye yapılacak seyahatin amacının ve şartlarının ifade edildiği vize talep dilekçesi ibraz edilmelidir.  
Romanya Başkonsolosluğu'na hitaben, antetli kağıda, İngilizce yazılmış; seyahatin amacı, seyahat tarihleri, seyahatin masraflarının nasıl karşılanacağı ve vize süresinin bitiminde ülkeden ayrılma taahhüdü içeriğinde belirtilmelidir.

Romanya İzmir Konsolosluğu Vize Ücreti Ne Kadardır?

Romanya'ya yapılacak olan seyahatinizin türü ve kalış sürenize göre vize ücreti konsolosluk tarafından belirlenmektedir.

Romanya İzmir Başkonsolosluğu

Romanya Başkonsolosluğu Konsolosluk İşlemleri Nedir?

Romanya Başkonsolosluğu kişisel verileri, vize/seyahat belgesi/diplomatik, hizmet, turistik veya geçici pasaportları vermek amacıyla, noterlik ve nüfus işlemleri için, medeni hal, kişilerin güvenliği, mülklerin/malların izlenmesi için, çeşitli yasal sebeplerden dolayı işleme hakkına sahiptir.
Kişisel veriler elektronik veya manuel yöntemlerle işlenir ve bunu yaparken,  kanunun öngördüğü şeklinde, sözkonusu kişilerin güvenliği, gizliliği ve hakları daima göz önünde bulundurulur.

Romanya Konsolosluk İşlemleri Nedir?

Konsolosluk Kaydı
Pasaport Yenileme İşlemi
Doğum, Ölüm ve Evlilik Kaydı
Askerlik Kaydı
Sertifikalar
Belge Tasdiki / Yasallaşması
Cirolar
 

İzmir Romanya Konsolosluğu Pasaport Yenileme İşlemi Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan Romanya vatandaşları tüm konsolosluk işlemlerini ve süresi dolmak üzere olan pasaportlarını yenileme işlemini İzmir Romanya Konsolosluğu'nda gerçekleştirebilirler.

İzmir Romanya Başkonsolosluğu Konsolosluk Hizmetleri Nedir?

İzmir Romanya Konsolosluğu, cinsiyet, ırk, yaş ve din ayrımı yapmadan, yürürlükte bulunan yerel mevzuatlar ile uluslar arası hükümler çerçevesinde, Romen vatandaşlarına konsolosluk koruma desteği vermektedir. Karşılaşılan sorunlar karşısında profesyonel şekilde ve yürürlükte bulunan kanunlar çerçevesinde bilgilendirme yapmak ve rehberlik etmektir.

Olağan durumlar:
Başvurulara istinaden, geçici seyahat evrakları (seyahat belgesi, geçici pasaport) düzenlemek veya süresi dolmuş olan evrakların yenilenmesine yardımcı olmak.
Medeni hali ile ilgili evrakların elde edilmesine yardım etmek (doğum, evlilik veya ölüm sertifikaları gibi).
Romanya’dan adli veya resmi evrakların elde edilmesine yardımcı olmak.

Acil durumlar için (tutuklama, kaza, doğal afetler, askeri müdahale, vs): 
Romanya vatandaşının durumu hakkında haber alınmasından sonra, en kısa sürede temas kurmak,
Romanya vatandaşı hakkında bilgi almak için yetkili makamlarla irtibata geçmek,
Haklar ile ilgili,yasal prosedürlerin uygulanıp uygulanmadığı konusunda bilgi alınarak, bu doğrultuda resmi makamlar ile temas kurmak,
İstenilmesi halinde Romanya'daki aile bireyleri ile iletişim kurmak,
Yakınların kaybolma, kaçırma veya vefat durumlarında danışmanlık ve asistanlık hizmeti vermek (avukat, tercüman, cenaze şirketleri,v.b).

İzmir Romanya Konsolosluğu Nerededir?

Duyurular

Romanya İstanbul Konsolosluk vize başvuru saatleri

Romanya İstanbul Konsolosluğu Vize müracaatları için Pazartesi, Perşembe 09.00 / 13.00 saatleri arasında Cuma günleri ise 09.00 / 12.00 sa...
2021-01-13 06:42:38 Devamı...

Romanya Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda hizmet vermeyecek

Türkiye’de hizmet veren Romanya’nın temsilcilikleri Türkiye Cumhuriyeti ve Romanya’nın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötürü ...
2021-01-13 06:41:24 Devamı...

Romanya Konsolosluğu Resmi Tatil Duyurusu

Romanya Başkonsolosluğu ve Romanya Büyükelçiliği’nin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı (P...
2021-01-13 06:39:31 Devamı...

Romanya Başkonsolosluk bilgi işlem telefon

Romanya Başkonsolosluk vize bilgi hattı: (0212) 358 0517 / 35   (009 0212) 3580513580517   ...
2021-01-13 06:36:45 Devamı...
Tüm Duyurular
İzmir Başkonsolosluğu